Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33ABCFB0370R1ZE
Approx. Rs 2,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Snacks Type | Potato Chips |
| Motor Power | 3 HP |
| Type Of Namkeen | Boondi |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
Approx. Rs 1,40,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 500 pcs/hr |
| Capacity(kg/hr) | 40 |
| Production Capacity | 400 pieces/hr |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Finish | Polished |
| Operation Type | Hydraulic |
| Hopper/Barrel Capacity | 1.25 kg |
| Material | Fully SS |
| Brand | Bharat Food Machinery |
| Voltage | 230V |
| Control Type | Digital Panel |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Type | Automatic |
Approx. Rs 3,25,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Machine Type | Semi Automatic |
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Dough Hopper Capacity | 5 kg |
| Snacks Type | Murukku |
| Motor Power | 9 HP |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Body Material | SS 304 |
| Voltage | 230V |
| Die Set Type | Star Shape |
| Frequency | 50 Hz |
| Mounting Type | Floor Model |
| Phase | Three Phase |
| Country Of Origin | Made In India |
Approx. Rs 2,75,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Motor Power | 6 HP |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 2,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Motor Power | 3 HP |
| Type Of Namkeen | Masala Chana |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Single Phase |
Approx. Rs 5,60,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Snacks Type | MURUKKU |
| Motor Power | 6 HP |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase Type | Single Phase |
Approx. Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 150 kg/hr |
| Snacks Type | Namkeen |
| Motor Power | 9 HP |
| Type Of Namkeen | Fafda |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380V |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 1,10,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 1000 pcs/hr |
| Capacity(kg/hr) | 60 |
| Machine Type | Automatic |
| Finish | Polished |
| Motor Power | 6 Hp |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Single Phase |
Approx. Rs 2,20,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Snacks Type | Potato Chips |
| Motor Power | 6 HP |
| Type Of Namkeen | Chakli |
| Usage/Application | Industrial |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Frequency | 50 Hz |
Approx. Rs 95,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Capacity | 1000 pcs/hr |
| Capacity(kg/hr) | 100 |
| Production Capacity | 400 pieces/hr |
| Power Consumption | 0.5hp |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Finish | Color Coated |
| Operation Type | Hydraulic |
| Number of Plates | 1 |
| Machine Power | 40 kw |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Approx. Rs 1,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Capacity | 100 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Section | Mixing Unit |
| Machine Body Material | Stainless Steel |
| Motor Power | 1 hp |
| Material | SS 304 |
| Phase | Single Phase |
| Suitable Products | Groundnut Chikki, Til Chikki |
| Heating Source | Gas Fired |
| Conveyor Type | Belt Conveyor |
| Country of Origin | Made in India |
Approx. Rs 4,50,000 / PieceGet Latest Price
Product Details:| Capacity | 1000 Kg/Day |
| Usage/Application | commercial |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Explore More Products
© Bharat Food Machineries. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited